BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Sveštenstvo i monaštvo Eparhije raško-prizrenske pozvalo vlasti Srbije da odustanu od „razgraničenja između Srba i Albanaca“

Sveštenstvo i monaštvo Eparhije raško-prizrenske pozvalo vlasti Srbije da odustanu od „razgraničenja između Srba i Albanaca“
20.08.2018. god.


Svi članovi sveštenstva Srpske pravoslavne crkve, koji služe i žive na Kosovu i Metohiji, potpisali su apel vlastima Srbije da napuste opciju teritorijalnog razgraničenja granice između Srba i Albanaca.

Dokument je objavljen na zvaničnom sajtu Eparhije raško-prizrenske. Dokument je  potpisalo 120 monaha i monahinja i 70 parohijskih sveštenika. Ranije je ovaj poziv uputio član Svetog sinoda, episkop Teodosije.


APEL SVEŠTENSTVA I MONAŠTVA 
EPARHIJE RAŠKO PRIZRENSKE
 

Sa pastirskom odgovornošću, mi, sveštenstvo i monaštvo Eparhije raško-prizrenske, predvođeni našim arhipastirom Episkopom Teodosijem, duboko svesni teškog vremena i situacije u kojoj živimo, a rukovodeći se jasnim i nedvosmislenim odlukama Svetog Arhijerejskog Sabora Srpske Pravoslavne Crkve, iz maja 2018. godine, podržavamo sledeće: 
 
- Da je Kosovo i Metohija, sa svojih hiljadu i petsto srbskih pravoslavnih hrišćanskih manastira, crkava, zadužbina i spomenika srpske kulture, neotuđivi deo Srbije i da očuvanje ovog dela naše zemlje nije pitanje ni nacionalne ideologije ili mitologije, niti, štaviše, samo teritorije, već predstavlja samu srž našeg crkveno-narodnog bića i postojanja, što nas je kao narod Božiji i živu Crkvu Hristovu vekovima sačuvalo na ovom prostoru.
 
- Da očuvanje Kosova i Metohije kao integralnog dela Srbije, po svim međunarodnim standardima, a ujedno, u skladu sa Ustavom Republike Srbije i sa Rezolucijom 1244 Ujedinjenih nacija, ne znači konfrontaciju sa svetom, već upravo afirmaciju stava da se bez osnovnih prava i sloboda jednog naroda, njegovog identiteta, duhovnosti i kulture, ne može naći stabilno dugoročno rešenje. 
 
- Da bi eventualnom podelom, razmenom teritorije ili „razgraničenjem između Srba i Albanaca“ na suverenoj teritoriji Srbije, najveći deo našeg naroda na Kosovu i Metohiji automatski bio ostavljen na milost i nemilost onima koji ni do sada nisu pokazivali spremnost da poštuju naša prava. U takvom nemilom razvoju događaja postoji velika opasnost da budemo izloženi pogromu sličnom onom iz marta 2004. godine, ili da pod pritiskom i tihim terorom, budemo prisiljeni na egzodus.
 
Zbog toga, složno apelujemo na najviše predstavnike Republike Srbije, kao i međunarodne predstavnike, da se našem sveštenstvu, monaštvu i vernom narodu na Kosovu i Metohiji omogući opstanak i miran život, da sačuvamo drevne svetinje i samim tim, obezbedimo vekovni kontinuitet postojanja naše Crkve na ovom prostoru. 
 
Ovaj apel ne predstavlja mešanje u politiku, već je pre svega glasan vapaj onih koji, živeći na Kosovu i Metohiji, i pred Bogom i sopstvenom savešću, imaju odgovornost prema vernom narodu, sa kojim činimo živu Crkvu.
 
Svome Arhipastiru, Preosvećenom Episkopu raško-prizrenskom G. Teodosiju i ostalim arhijerejima Svetog Arhijerejskog Sabora Srpske Pravoslavne Crkve, duboko odani u Hristu, dole potpisani i saglasni.
 
O Preobraženju, 6/19. avgusta 2018. godine


  • Izvor
  • © Foto predostavleno press-služboй Serbskoй pravoslavnoй cerkvi/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE


Municija je korišćena protiv naseljenih centara, izjavio je američki predsednik

Zapad neguje i podržava moderne naciste podržavajući Ukrajinu, izjavio je bivši ruski predsednik


Istražitelji imaju jasnu predstavu ko stoji iza masakra u Krokus siti holu, izjavio je rukovodilac ruske bezbednosne agencije


Struktura će biti uništena do kraja godine, nagovestio je izaslanik Kijeva u Ujedinjenim nacijama


Ostale novosti iz rubrike »